معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد:پیش‌بینی تولید بیش از 400 هزار تن آلومینیوم در سال 91

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد:پیش‌بینی تولید بیش از 400 هزار تن آلومینیوم در سال 91

جایگزینی تکنولوژی پیشرفته از راهکارهای کاهش آلودگی صنایع تولیدی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیش‌بینی تولید بیش از 400 هزار تن آلومینیوم در سال 91 خبر داد.

وجیه‌الله جعفری در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های 50 شرکت داخلی و خارجی آلومینیوم در هتل امیرکبیر اراک در جمع خبرنگاران افزود: تولید آلومینیوم در سال 89 در شرکت ایرالکو حدود 108 هزار تن، شرکت المهدی 106 هزار تن و شرکت هرمزان 45 هزار تن بوده است.

 وی ظرفیت ایرالکو را 200 هزار تن، المهدی 110 هزار تن‌ و هرمزان را 147 هزار تن عنوان و اظهار کرد: پیش بینی شده است در سال جاری ایرالکو 187 هزار تن، المهدی 110 هزار تن و هرمزان 105 هزار تن تولید کنند و براین اساس جمعا تولید 402 هزار تن آلومینیوم در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

 وی افزود: سرانه مصرف در حال حاضر در کشور 5/4 کیلوگرم در محصولات آلومینیومی است که تا رسیدن به سرانه جهانی که 6 کیلوگرم است فاصله زیادی نداریم.

 جعفری بیان کرد: امیدواریم تولید آلومینیوم در کشور را بالا ببریم زیرا صنعت آلومینیوم یک صنعت بسیار مهم در کشور است و می‌تواند فضایی در جامعه ایجاد کند که صنایع پایین دستی را در جهت اشتغال‌زایی و در جهت سرمایه‌گذاری توسعه دهد.

 وی با بیان اینکه مصرف آلومینیوم در سال گذشته 367 هزار تن بوده است گفت: 160 هزار تن نیز واردات داشته‌ایم. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: فراوانی انرژی در کشور می تواند از مزیت‌های مهم ایجاد این صنعت در کشور باشد.

 وی توضیح داد: ما می‌توانیم با واردات مواد اولیه و با ذخایری که امکان استحصال آن در کشور ایجاد می‌شود مشکل تأمین مواد اولیه را حل کنیم.

 جعفری بیان کرد: اگر در قیمت تمام شده آلومینیوم نتوانیم مدیریت کنیم امکان رقابت سخت خواد شد و باید در بحث مواد اولیه، انرژی و مواد کربنی به گونه‌ای عمل کنیم که بتوانیم مدیریت قیمت تمام شده را روی قیمت نهایی محصول ایجاد کنیم.

 وی در خصوص دغدغه مردم از آلودگی این فلز در شهر اراک عنوان کرد: جایگزینی صنایع و تکنولوژی پیشرفته از راهکارهای کاهش آلودگی این صنایع تولیدی است و آنچه که مسلم است خود مصرف آلومینیوم می‌تواند در کاهش مشکلات زیست محیطی اثرگذار باشد. امیدواریم با استفاده از این تکنولوژی جدید این دغدغه نیز بر طرف شود.

 معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: ایران در تولید آلومینیوم رتبه بیست و دوم را دارد که نسبت به سال 84، چهار رتبه صعود کرده است و امیدواریم تا پایان برنامه پنجم این رتبه را 8 پله دیگر صعود دهیم.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: صادرات غیرنفتی كشوراز مرز 45 میلیارد دلار گذشت

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات غیرنفتی سال گذشته كشور از مرز 45 میلیارد دلار گذشت و در برنامه امسال نیز صادرات 70 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده است.   

  جعفری عصر سه شنبه درجریان بازدید از نمایشگاه توانمندی های 50 شركت داخلی و خارجی آلومینیم در هتل امیركبیر اراك افزود: صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی در سال گذشته بیش از 12میلیارد و 500میلیون دلار بود كه نسبت به سال 89 حدود 42 درصد رشد داشته است.

وی بیان كرد: تقویت واحدهای استانی در بخش تولید فلز آلومینیم از اولویت های این وزارتخانه است كه در این راستا باید مسوولان استانی زیر ساخت های لازم را فراهم كنند. معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: برای همراهی بیشتر صنعت آلومینیم با محیط زیست جایگزینی خطوط پیشرفته و استفاده از فناوری روز لازم و ضروری است.

جعفری ادامه داد: برگزاری كنفراس های بین المللی و برپایی نمایشگاه ها فرصت بسیار مناسبی برای تبادل تجربه ها و آشنایی با توانمندی های شركت داخلی و خارجی است كه شركت كنندگان می توانند از نظرات صاحب نظران و دانش آموختگان استفاده كنند.

وی گفت: فلز آلومینیم استراتژیك است و كشور توانمندی ها و ظرفیت های بسیار خوبی در افزایش تولید این محصول كاربردی دارد


تولید آلومینیوم ایران هشت و نیم درصد رشد داشته است

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


 معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید آلومینیوم ایران در سال گذشته نسبت به سال 89 هشت و نیم درصد رشد داشته است.

وجیه الله جعفری  سه شنبه در مراسم افتتاحیه دومین كنفرانس بین المللی صنعت آلومینیوم در اراك افزود: این در حالی است كه مجموع میانگین رشد تولید آلومینیوم در دنیا هفت درصد بوده است.

وی اضافه كرد: سرانه فصلی استفاده از آلومینیوم در كشور چهار و نیم كیلوگرم است كه با سرانه شش و نیم كیلوگرم جهان فاصله كمی دارد كه این رقم نشانگر اقبال عمومی برای استفاده از این فلز است.

معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان كرد: مصرف آلومینیوم به لحاظ زیست محیطی امری مهم است كه به مزیت های سبكی، اقتصادی و بازیافت سریع آن می افزاید.

جعفری ادامه داد: امروز شرایط توسعه آلومینیوم فراهم شده است و باید در فراهم كردن مواد اولیه، استفاده از انرژی برق و مواد كربنی را مدیریت كرد.

وی تاكید كرد: امروز تولید فلز آلومینیوم به لحاظ پایین بودن هزینه ها باید به صورت جدی در دستور كار قرار گیرد و با وجود نیروی انسانی ماهر در این صنعت باید این موارد در برگزاری كنفرانس ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار كرد: این وزارتخانه در حوزه معدن و صنعت در تلاش است كه با ایجاد نیروگاه های خصوصی و جایگزینی خطوط پیشرفته همراه با لحاظ كردن رعایت سلامت محیط زیست، صنعت آلومینیوم پیشرفت همه جانبه داشته باشد. جعفری توضیح داد: ایران در بخش صنعت آلومینیوم در سال 84 رتبه 22 جهان را داشت كه با تلاش های خوب دولت و همراهی فعالان هم اكنون چهار پله صعود كرده و در پایان برنامه پنجم توسعه باید كشور به رتبه 14 برسد.

وی خاطر نشان كرد: تولید آلومینیوم ایران در سال 2011، 328 هزار تن بوده است و امسال پیش بینی می شود این میزان به 401 هزار تن افزایش یابد.

معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: توسعه واحدهای استانی در دستور كار این وزارتخانه است كه بتوان با تامین مواد اولیه، تامین انرژی و تخصیص مواد كربنی صنعت آلومیینم در كشور بیشتر شكوفا شود.

جعفری یادآور شد: با ورود بیشتر صنعت آلومینیوم در بخش خودرو سازی می توان با تولیدات سبك این محصول ضمن كاهش مصرف سوخت در سالم سازی محیط زیست نیز فعالیت كرد.

وی سبكی، استحكام زیاد، سادگی در بازیافت، مصرف انرژی كمتر و مقاومت بیشتر در زمینه خوردگی را از مزیت های ویژه فلز آلومینیوم دانست و گفت: همه باید برای تولید بیشتر این فلز تلاش كنند. معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: استان ها برای تولید بیشتر آلومینیوم در قالب شهرك صنعتی فعالیت كنند. برای نخستین بار فلز آلومینیوم چهل سال گذشته در خاورمیانه در شهر اراك تولید شده است كه باید از تجربه های این واحد در سایر نقاط كشور نیز استفاده كرد.

نماینده  اراك، كمیجان و خنداب در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: امروز فلز آلومینیوم جایگاه خود را در بخش صنایع و زندگی افراد یافته است.

'محمدحسن آصفری' افزود: برای بهبود كیفیت و تحول سازنده بیشتر در آلومینیوم باید ارتباط بخش صنعت با دانشگاه افزایش یابد.

وی اضافه كرد: برای رشد و بالندگی بیشتر صنعت آلومینیوم باید با استفاده از ظرفیت های قانونی، حمایت های دولتی و فعالیت بخش خصوصی نیاز بازارهای داخلی و منطقه ای را تامین كرد. منتخب مردم حوزه انتخابیه اراك، كمیجان و خنداب در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: در كنفراس های بین المللی صاحب نظران، اساتید دانشگاه ها و فعالان بخش صنعتی برای سلامت بیشتر محیط زیست در تولید فلز آلومینیوم راهكارهای علمی و كاربردی تبیین كنند.


استاندار استان مركزی: افزایش سهم ایران درصنعت آلومینیم جهان مصداق عینی تحقق تولید ملی است

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


استاندار استان مركزی گفت: افزایش سهم ایران در صنعت آلومینیم مصداق عینی و بازر تحقق تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی است.

 در مراسم افتتاحیه دومین كنفراس بین المللی آلومینیم ایران استاندار استان مركزی گفت  افزایش سهم ایران در آلومینیم، زمینه صادرات بیشتر و بازاریابی را بیش از پیش فراهم می كند.

وی بیان كرد: فلز آلومینیم در بخش صنایع دریایی، هوایی و حمل ونقل روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین باید در كشور نیز برای بهره مندی بیشتر از این فلز برنامه ریزی كند.

استاندار استان مركزی در ادامه از آمادگی كامل این استان برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف به خصوص صنعت آلومینیم خبر داد و اضافه كرد: زیر ساخت های سرمایه گذاری در این استان فراهم شده است.  استان مركزی پایدارترین شبكه برق را در كشور دارد كه این مهم برای تامین انرژی تولید آلومینیم نوید بخش است. وی ادامه داد: در استان مركزی حمل و نقل تركیبی با ظرفیت مطلوب ایجاد شده و فاصله این استان تا دریا برای صادرات كالا كمتر از هفت ساعت است. در شهرستان اراك در چهل سال گذشته برای نخستین بار فلز آلومینیم در خاورمیانه تولید شد بنابراین باید جایگاه استان مركزی در این صنعت بیش از پیش ارتقا یابد. شعبانی فرد بیان كرد: در این استان مشكل كمبود آب نیز برای خنك كردن فرایند تولید این فلز وجود ندارد و در زمینه نگرانی مردم در خصوص آلودگی های زیست محیطی نیز تلاش های بسیار خوبی انجام شده است.وی در ادامه مجموع تولید آلومینیم كشور را نزدیك به 400 هزار تن در سال عنوان كرد و توضیح داد: این درحالی است كه نیاز داخل كشور به این فلز دو میلیون تن است بنابراین زمینه برای ساخت كارخانه های جدید باید ایجاد شود.

استاندار گفت: در شهرستان های ساوه، زرندیه و شهر صنعتی خیرآباد اراك زمینه برای ساخت شهرك آلومینیم فراهم است كه استان آماده همكاری با سرمایه گذاران داخلی و خارجی است. با توجه به هزینه های ارزان تولید آلومینیم در ایران می توان برای ورود بیشتر و پررنگ تر شدن نقش كشور در بازارهای منطقه برنامه ریزی و تلاش كرد 


استاندار استان مرکزی از انتقال واحدهای آندسازی آلومینیوم اراک به خارج از شهر تا پایان سال جاری خبر داد

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزیعلی اکبر شعبانی فرد با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت:سرمایه مورد نیاز برای انتقال واحد آندسازی کارخانه آلومینیوم سازی اراک به خارج از شهر اراک تامین و طی توافقات صورت گرفته با مدیران این مجموعه واحد مذکور تا پایان سال جاری به یکی از 4 منطقه مورد نظر اعم از ایبک آباد،خیرآباد،راهجرد یا جاده خمین انتقال می یابد.

وی همچنین در خصوص وضعیت آلایندگی آلومینویم سازی اراک افزود : فعالیت این کارخانه با نظارت دادستان دادگستری و اداره کل حفاظت محیط زیست تا راه اندازی کامل خط جدید و جمع آوری خط تولید قدیمی ادامه می یابد.


شعبانی فرد: 8 میلیارد ریال برای گشایش مدارس هوشمند در استان مرکزی هزینه می‌شود

 

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


استاندار مرکزی از هوشمند سازی 200 کلاس در مدارس استان خبر داد و گفت: برای هوشمند سازی این کلاسهای درس که با هدف پرورش نسلی خلاق و توانمند انجام گرفته هشت میلیارد ریال هزینه می شود.

علی اکبر شعبانی فرد در اولین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی گفت: هوشمندسازی مدارس، مفهومی نوین بوده که نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای جهان، مراحل آزمایشی و ابتدایی خود را می‌گذراند.

وی ادامه داد: از این رو آگاه‌سازی و توانمندسازی رکن‌های اصلی هوشمندسازی مدارس از جمله مدیران آموزش و پرورش، کارشناسان مدارس هوشمند، مدیران مدارس، معلمین و دانش‌آموزان در مراحل اولیه طرح، به عنوان عامل کلیدی موفقیت به شمار می‌رود.

شعبانی فرد تخصیص اعتبار طرح یاد شده را برای اجرای هوشمندسازی مدارس از سرجمع بودجه دستگاه های اجرایی عنوان کرد و افزود: روند اجرای طرح هوشمندسازی مدارس در استان مرکزی پایین است و باید آموزش و پرورش با همکاری سایر دستگاه ها این مهم را با شتاب بیشتری اجرایی کند.مدرسه هوشمند سازمانی یادگیرنده  است که در آن نسلی خلاق وتوانمند در عرصه های زندگی  با استفاده از تکنولوژی های جدید تربیت می شوند.مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز با بیان اینکه از مجموع دو هزار و 300 مدرسه در استان  تنها یک هزار و 500 مدرسه قابلیت هوشمندسازی  را دارد گفت: هشت هزار کلاس درس در استان مرکزی قابلیت اجرای طرح هوشمندسازی دارد که سال گذشته پس از ابلاغ این طرح حدود 135 مدرسه هوشمندسازی شد.

سیف الله کریم زاده ادامه داد: هر ساله 20 درصد از مدارس باید هوشمند سازی شوند و برای امسال 312 مدرسه پیش بینی شده است.


جلسه ستاد پشتيباني اردوهاي جهادي هجرت 3

استاندار: بايد از ظرفيت و توان جوانان در بسيج سازندگي استفاده شود

استاندار گفت: هدف از راه‌اندازي و ايجاد بسيج سازندگي بهره‌گيري از ظرفيت و توان جوانان در توسعه كشور است.‌

علي اكبر شعباني فرد روز چهارشنبه در جلسه ستاد پشتيباني اردوهاي جهادي هجرت 3 كه در محل استانداري برگزار شد گفت:بسیج سازندگی از اهمیت ویژه‌ای در عمران مناطق محروم برخوردار است که باید زمینه ظهور و بروز آن در کشور روز به روز تقویت شود.وی بر لزوم مشارکت دستگاه‌ها در اجرای این طرح تاکید کرد و بیان داشت: براساس مصوبات مدیرانی که در اجرای طرح های سازندگی نهایت همکاری را با بسیج داشته باشند مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی

استاندار با بیان اینکه طرح بسیج سازندگی ظرف ده روز آینده در این استان وارد فاز اجرایی خواهد شد، گفت: در سال گذشته حرکت‌های بسیار خوبی در قالب هجرت سه صورت گرفت که در ارزیابی‌های به عمل آمده در مقایسه با سال 89 از جهش 30 درصدی در حوزه‌های آموزش، بازسازی، اعتقادی و فرهنگی برخوردار بود.شعبانی‌فرد خاطرنشان کرد: استان مرکزی استان امام خمینی(ره) بوده و به واسطه جوانان بسیجی فعال و متخصص در دانشگاه‌ها و محیط‌های دانش‌آموزی باید به یکی از استان‌های نمونه کشور در این طرح تبدیل شود.وی گفت: تمام دستگاه‌ها پروژه‌هایی را که می‌توانند به بسیج واگذار کنند ظرف 15 روز آینده تعیین تکلیف کرده تا به بسیج واگذار شود.استاندار گفت: طرح بسيج سازندگي با هدف غني سازي اوقات فراغت بسيجيان در اجراي طرح هاي ملي و منطقه اي و ايجاد زمينه هاي اشتغال جوانان و محروميت زدايي، خدمت رساني به مردم به فرمان رهبر در سال 1379 تشكيل شد.

وي ادامه داد: با تشكيل دولت نهم روحيه خدمتگزاري براي خدمت رساني به محرومين و گسترش عدالت و همچنين عدالتخواهي در دهه عدالت طرح پشتيباني اردوهاي جهادي هجرت 3 مطرح شد ا ين طرح با هدف تقويت برنامه ها و اهداف طرح بسيج سازندگي از سال 1386 اجرايي شد، بر اساس اين طرح اردوهاي هجرت 3 در عرصه هاي مختلفي از جمله محروميت زدايي، اشتغال زايي جوانان و ... در اقصي نقاط ايران از جمله استان مركزي عملي شد.

وی با اشاره به فرازهایی از بیانات رهبرمعظم انقلاب اظهار داشت: عشق و ايمان، و بصيرت و همت را عوامل اصلي حركت عظيم ملت ايران و روح جوهره بسيج سازندگي خواندند و تاكيد كردند هر جامعه ايي كه روحيه بسيجي داشته باشد به بالاترين قله هاي عزت و عظمت مي رسد.

وي در پايان ضمن قدرداني از همكاري تمامي ارگان ها با سازمان بسيج سازندگي استان مركزي گفت: سازمان بسيج سازندگي استان مركزي 14 مصوبه را براي سال جاري در نظر دارد كه اميدواريم با همكاري بيشتر و صميمانه تر ارگان ها و دستگاه ها بتوانيم به تمام اهداف سازمان تا پايان سال جاري برسيم.

احمد حاتمی‌پور به عنوان مشاور استاندار

مرکزی درامر سازندگی و محرومیت زدایی سپاه

روح ‌الله استان معرفی شد.

 

در جلسه ستاد پشتیبانی اردوهای جهادی هجرت سه دراستانداری مرکزی با تاکید براستفاده از ظرفیت و توان جوانان در بسیج سازندگی گفت: هدف از راه‌اندازی و ایجاد بسیج سازندگی بهره‌گیری از ظرفیت و توان جوانان در توسعه کشور است.‌استاندار با بیان اینکه طرح بسیج سازندگی ظرف 10 روز آینده در این استان وارد فاز اجرایی می شود گفت: در سال گذشته حرکت‌های خوبی در قالب هجرت سه صورت گرفت که در ارزیابی‌های به عمل آمده در مقایسه با سال 89 از جهش 30 درصدی در حوزه‌های آموزش، بازسازی، اعتقادی و فرهنگی برخوردار بود.وی بر لزوم مشارکت دستگاه‌ها در اجرای این طرح تاکید کرد و بیان داشت: تمام دستگاه‌ها پروژه‌هایی را که می‌توانند به بسیج واگذار کنند ظرف 15 روز آینده تعیین تکلیف کرده تا به بسیج سازندگی واگذار شود و مدیرانی که در اجرای طرح های سازندگی نهایت همکاری را با بسیج داشته باشند تشویق می شوند.

 

 رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور: وظیفه

مهم اردوهای جهادی آماده كردن فضای كشور

برای سازندگی است

 

مسوول سازمان بسیج سازندگی كشور گفت: اولین وظیفه اصلی طرح اردوهای جهادی هجرت سه، آماده كردن فضای كشور برای حضور جوانان در زمینه سازندگی و محرومیت زدایی است.

   سردار 'مجید خراسانی' روز چهارشنبه در جلسه ستاد پشتیبانی از اردوهای طرح جهادی هجرت سه استان مركزی در اراك افزود: ریاست شورای عالی بسیج سازندگی برعهده رییس جمهوری است و این شورا به جز بسیج، 14 عضو دیگر دارد و استانداران مسوول پشتیبانی از این طرح هستند.

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی

 وی بیان كرد: این طرح ملی است و همه جوانان می توانند در آن شركت كنند و در حال حاضر هفتمین سال اجرای این طرح سپری می شود. مسوول سازمان بسیج سازندگی كشور اظهار كرد: دو سال پیش رهبر معظم انقلاب در نشست جهادگران از مسیر و عملكرد این طرح اعلام رضایت كردند كه این مهم تبریكی به مجموعه دستگاه های دولتی و بسیج است.

سردار خراسانی تاكید كرد: سال گذشته با همكاری دستگاه های مختلف به ویژه آموزش و پرورش، 12 هزار و 100 مدرسه در اختیار این طرح قرار گرفت و 350 هزار نفر از دانش آموزان كشور كه 35 درصد آنان دختر و 65 درصد پسر بودند، به همراه شش هزار نفر فرهنگی در این طرح شركت كردند و این مهم یك كار پرورشی بزرگ بود.

وی اضافه كرد: در جامعه پزشكی نیز سال گذشته حدود 9 هزار تیم پزشكی به مناطق محروم اعزام شدند. مسوول سازمان بسیج سازندگی كشور اشاره كرد: ایران از مناطق حادثه خیز دنیا است و اعزام پزشكان به مناطق محروم و دور افتاده بهترین راه برای تمرین در حوادث احتمالی غیرمترقبه است.

سردار خراسانی تصریح كرد: سال گذشته برای حدود 970 مسجد در قالب طرح اردوهای جهادی هجرت سه، كار عمرانی اعم از مرمت، زیباسازی، بهسازی، تكمیل و احداث صورت گرفت.

وی افزود: حدود 18 هزار و 600 كلاس جبرانی بدون دریافت هزینه با حمایت فرهنگیان در مناطق محروم برگزار شد و در این راستا، 350 هزار دانش آموز تحت پوشش قرار گرفتند.

مسوول سازمان بسیج سازندگی كشور عنوان كرد: سال گذشته حدود 70 هزار نفر از دانشگاه های سراسر كشور در قالب دو هزار و 900 گروه به مناطق محروم اعزام شدند در حالیكه پنج سال قبل از این مدت 30 گروه به این مناطق اعزام شدند.

سردار خراسانی یادآور شد: بالاترین اثربخشی طرح های بسیج سازندگی تربیت جوانان آینده كشور است و دستگاه ها، مدیران و مسوولان نباید به این طرح، نگاه هزینه ای داشته باشند.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در این

جلسه گفت:

 

در سال گذشته 85 هزار و 567 نفر روزکار در منابع طبیعی و کشاورزی و 9 هزار و 373 نفر در بخش فنی و محرومیت زدایی دراستان شرکت کرده اند.

 سردار غلامعلی ابوحمزه گفت: 11 هزار و 580 نفر روزکار در جهت آموزش بخش سلامت، دوهزار و 770 نفر روزکار اعزام تیم‌های بهداشتی در سطح استان، دوهزار و 158 نفر در بخش زیست محیطی، 38 هزار و 675 نفر روزکار در پیشگیری از اعتیاد، 8 هزار و 358 نفر در خدمات رسانی و 41 هزار و 33 نفر در اردوهای جهادی دانشجویی شرکت داشته اند.

 وی افزود: 138 هزار و 186 نفر روز كار نیز در بخش آموزش فنی و حرفه ای، 86 هزار و 605 نفر روز كار در زمینه اشتغال، سه هزار و 811 نفر روز كار در بخش سوادآموزی، 31 هزار و 443 نفر روز كار در زیباسازی و مرمت، 85 هزار و 979 نفر روز كار در كلاس های تقویتی و جبرانی، 11 هزار و 706 نفر روز كار در سایر زمینه ها و 13 هزار و 920 نفر روز كار در بخش اردوهای جهادی در  مساجد و محلات بوده است. ابو حمزه در پایان گفت: در مجموع 573 هزار و 157 نفر روز کار در اردوهای جهادی سال گذشته استان شرکت کرده اند


نشست علمی تخصصی نجوم از منظر قرآن در اراک برگزار شد

نشست علمی و تخصصی نجوم از دیدگاه قرآن با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان در تالار شریف دانشگاه آزاد اسلامی اراک  برگزار شد

سید حسین امیدیانی  استاد علم فیزیک و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این نشست علمی تخصصی گفت:     با بیان اینکه هم‌اکنون پس از گذشت حدود 1400 سال از نزول ملکوتی قرآن دانشمندان توانسته‌اند پدیده‌های علمی کشف شده را در قرآن بیابند گفت: قرآن کتابی آسمانیست که از تمامی حقایق پرده‌برداری کرده و اکنون ما می‌توانیم پس از پیشرفت علم برخی از نویدهای علمی قرآنی را کشف کنیم.دانشمندان هم‌اکنون توانسته‌اند دریابند پدیده آغاز جهان ارتباط مستقیم با آیات قرآنی دارد و هم‌اکنون دریافته‌اند که بحث انبساط جهان را سال‌ها پیش قرآن نویدش را داده است.

به گزارش خبرنگارهفته نامه صور امید ترابی گودرزی

کارشناس نجوم در قرآن ضمن تاکید بر ابعاد بسیار بزرگ عالم تصریح کرد: زمین تنها یک سیاره در کنار ستاره‌ای معمولی در دل یک کهکشان معمولی است، حال ما دریافته‌ایم میلیارد‌ها میلیارد کهکشان دیگر در عالم وجود دارد که ممکن است دارای حیات و موجودات باشند.

وی افزود: دانشمندان امروز در حال بررسی و مطالعه سیارات در کنار ستاره‌هایی به جز خورشید هستند در حالیکه قرآن نوید دیگر موجودات در سراسر عالم را داده است و از دید قرآن چنین موجوداتی وجود دارد.با بیان اینکه 750 آیه در قرآن به توصیف علوم پایه و تجربی و خاصیت آن در زندگی روزمره انسان اشاره دارد و 150 آیه در مورد کیهان‌شناسی و ستاره‌شناسی است ادامه داد: این امر نشان‌دهنده ارتباط عمیق میان علم و دین است و انسان جستجوگر با تکیه بر علم و دانش تکامل می‌یابد و راه و رسم زندگی را بهتر و آسان‌تر می‌کند.

استاد علم فیزیک و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: دید ما در کل عالم به طور نسبی قرار گرفته است و ما نمی‌توانیم اجرام بسیار بسیار بزرگ و اجرام بسیار بسیار کوچک را مشاهده کنیم و این نشان از ناتوانی انسان دارد حال آنکه خداوند شرط عقل برای رستگاری انسان و همچنین تمسک به دو یادگار پیامبر را رمز پیروزی اشرف مخلوقات دانست.

وی به نظم و ترتیب در زمین و آسمان‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: نظام هستی بر مبنای ریاضیات و مهندسی پایه‌ریزی شده و دارای نظم خاصی است و بی‌نظمی و هرج و مرج در خلقت وجود ندارد.

کارشناس نجوم در قرآن با اشاره به اینکه قرآن کریم به عنوان کتاب هدایت همه انسان‌ها در آیات و سوره‌های مختلف به شرح زمین و آسمان و خلقت موجودات زنده پرداخته است گفت: خداوند انسان را به تعقل و تفکر در مورد آفرینش فراخوانده است و از وی خواسته آسمان‌ها و زمین را مشاهده کند تا بتواند راه رستگاری را بیابد.

دبیر انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک نیز در این نشست گفت: این انجمن با داشتن پتانسیل نجومی بسیار بالا و با در اختیار داشتن ابزارآلات نجومی کارآمد یکی از قطب‌های نجوم استان مرکزی به شمار می‌رود.

مهدی فارسیجانی با بیان اینکه انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک یک تلسکوپ 14 اینچ که خود یکی از بزرگترین و بهترین تلسکوپ‌های کشور است را داراست، اظهار داشت: امید است با هماهنگی انجام شده میان دانشگاه آزاد و مؤسسه آسمان شب تهران این تلسکوپ که نیاز به تعمیر داشت هر چه سریعتر تعمیر شده و دوباره به مجموعه ابزار‌آلات این انجمن بازگردد.


مراسم تجلیل از حافظان مؤسسه جامعةالثقلين اراك دراراک برگزارشد

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


علی آستركی مدير موسسه جامعةالثقلين مركزی گفت: طی مراسمی تعداد 100 نفر از قرآن آموزان موسسه مورد تجليل و تقدير قرار می‌گيرندودر اين مراسم 70 نفر از حافظان كل قرآن و 30 نفر از حافظان 20 جزء كه در اين موسسه موفق به حفظ کلام وحی شده‌اند به همراه جمعی از مربيان و خيران مورد تجليل قرار می‌گيرند.

علی آستركی مدير موسسه جامعةالثقلين: درگفت وگو باخبرنگارهفته نامه صور گفت:

این موسسه قرآنی به مدت  5 سال فعالیت قرآنی انجام می دهد. مچموعه فعالیت های شبانه روزی این موسسه طی مدت 2سال فعالیت قرآنی  55 حافط قرآن کریم تربیت کند.بیش از 30 نفر از حافظان 20 جزء قرآن کریم دراین  موسسه  حافظ قرآن کریم هستند.

درادامه آستركی افزود: موسسه جامعةالثقلين  فعالیت های قرآنی  خود را دربحث قرآن کریم  بیش از700نفرفارغ التحصیل  قرآنی درزمینه های : روخوانی وروانخوانی وتجوید  وانواع حفظ قرآن کریم راانجام داده است.


وی درادامه گفت: دربحث پژوهشی برنامه هایی دراین  موسسه قرآنی برگزار می شود که ویژه کارشناسی ارشد دوره های علوم قرآنی انجام شده است.برنامه هایی که موسسه جامعةالثقلين  داررد دربحث قرآن آموزی  و آموزش حافظان قرآن کریم درمناطق محروم است که عمده  پشتیبانی هایی که دراین زمینه شده است توسط خیرین نیکوکار بوده است

دراین  مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام عبداللهی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی  دراین مراسم سخنرانی کرد.


ویژه برنامه های گرامیداشت هفته معلم در استان مرکزی تشریح شد

 به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی ویژهبرنامههای گرامیداشت هفته معلم را در آستانه سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم در استان اعلام کرد.

سیفالله کریمزاده  در نشست خبری با اصحاب رسانه ویژه برنامههای اجرایی به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم در استان را تشریح کرد وافزود: ویژهبرنامههای گرامیداشت هفته معلم از 10 اردیبهشتماه در استان آغاز شده و تا 17 اردیبهشتماه ادامه دارد.

وی افزود: برگزاری مراسم نمادین سپاس از معلم در دبیرستان حاج تقوی اراک در روز 12 اردیبهشتماه، برپایی نمایشگاه هوشمند سازی مدارس در سالن یادگار امام(ره) در طول هفته معلم، دیدار با خانوادههای شهدای فرهنگی و صعبالعلاج در روز چهارشنبه13 اردیبهشتماه، عطرافشانی و گلباران قبور مطهر شهدای فرهنگی در روز پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه از جمله برنامههای اجرایی است که در طول هفته معلم برگزار میشود.

وی از برگزاری مراسم تجلیل از معلمان نمونه استان در روز شنبه 16 اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: این مراسم با سخنرانی آیتالله ادیب یزدی، امام جماعت مسجد بلال صدا و سیما در کانون امام علی(ع) اراک برگزار می شود.

کریم زاده افزود: دیدار 56 نفر از معلمان نمونه استان با رهبر معظم انقلاب،  دیدار معلمان نمونه استان با آیتالله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک در روز 11 اردیبهشت ماه، سخنرانی مدیران آموزش و پرورش مناطق 15 گانه استان پیش از خطبههای نماز جمعه و برگزاری جلسه روسای آموزش و پرورش از دیگر برنامه های این هفته است.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه معلمی از افزایش تعداد معلمان نمونه در استان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت : 41 نفر از معلمان استان به عنوان معلم نمونه استانی، 317 معلم نمونه شهرستانی و شش معلم نمونه کشوری انتخاب شده اند.


دانشجوی اراکی قربانی تعلل مسئولان در ساخت پل هوایی شد

 

دانشجوی دانشگاه پیام نور اراک برای رفتن به دانشگاه هنگام عبور از عرض کمربندی با یک دستگاه خودروی 206 تصادف و جان خود را از دست داد.

دانشجوی رشته الهیات دانشگاه پیام نور اراک هنگامی که قصد عبور از کمربندی شمالی اراک را داشت تا همچون روزهای گذشته در کلاس درسش حاضر شود، با یک دستگاه خودروی پژو 206 تصادف و قربانی تعلل مسئولان در ساخت پل هوایی مقابل دانشگاه شد.کشته شدن این دانشجوی متاهل موجب شد تا همکلاسیها و سایر دانشجویان دانشگاه پیام نور اراک در اعتراض به تعلل مسئولان در ساخت پل هوایی مقابل دانشگاه که مرگ دانشجوی این دانشگاه را رقم زد، دست به اعتراض زده و در مقابل دانشگاه تحصن کنند.

به گزارش خبرنگارهفته نامه صور

 دانشگاه پیام نور اراک در سال 1383 در ضلع شمالی کمربندی شمالی اراک احداث و راهاندازی شد.مسئولان دانشگاه از همان نخستین‌‌ سالهای تاسیس به دلیل خطرات بسیاری که این کمربندی به لحاظ عبور و مرور خودروهای سبک و سنگین و با سرعت بالا داشت پیگیری‌‌های متعددی مبنی بر احداث یک پل هوایی در مقابل دانشگاه را آغاز کردند که متاسفانه به دلیل عدم همکاری دستگاههای اجرایی احداث این پل تا امروز عملیاتی نشده است.نبود علائم هشداردهنده، سرعتگیر، علائم راهنمایی و رانندگی از یکسو و سرعت بالای خودروهای عبوری  و به ویژه کامیون و ماشینهای سنگین در کمربندی شمالی از سوی دیگر ضرورت احداث یک پل هوایی در مقابل این دانشگاه با توجه به رفت و آمد دانشجویان و اساتید از عرض کمربندی را دو چندان کرده است که متاسفانه به دلیل همکاری نکردن دستگاهها احداث این پل تاکنون وارد فاز اجرایی نشده است.هماکنون بیش از 8 هزار و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه پیامنور اراک مشغول تحصیل هستند.گفتنی است طی سالهای اخیر تصادفات فراوانی در این نقطه به وقوع پیوسته که منجر به مجروح شدن تعدادی از دانشجویان شده است.نکته قابل توجهی که دانشجویان به آن اعتراض داشتند اینکه چرا برای دانشجویان دانشگاه آزاد که آن هم در خارج از شهر قرار دارد پل زیرگذر که حق مسلم آنان است احداث کردهاند اما برای دانشجوی دانشگاه پیام نور اهمیتی قایل نیستند.


سردار ابوحمزه : کارگران بسیجی با ابتکار و نوآوری برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: در راستای تحقق شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی از بسیجیان کارگر انتظار میرود به دنبال خلاقیت، ابتکار و نوآوری باشند و در این عرصه مهم تلاش کنند.

سردار غلامعلی ابوحمزه در مراسم یاوران ولایت سازمان بسیج کارگری سپاه روحالله استان در کانون بسیج اراک مهمترین مشکل عرصه کار و صنعت را عدم توجه مسئولین به ابتکار و نوآوری عنوان کرد و افزود: بسیجیان کارگر در عرصه کار مشکلات را شناسایی کنند و در جهت تحقق فرموده مقام معظم رهبری و رفع موانع و مشکلات راهکار ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه در کشور و در عرصه اقتصاد کمبود نیرو، سرمایه و تجهیزات وجود ندارد گفت: بالا بردن سطح تولید در کشوردر گرو ساماندهی تولید و حل مشکل به صورت اساسی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگارهفته نامه صور

وی افزود: محیطهای کارگری یکی از جایگاههایی که دشمنان بیشترین سرمایه گزاری را انجام میدهد تا بهنوعی نظام اسلامی را دچار چالش و مشکل کنند و کارگران را به تحصن، راهپیمایی و اعتصاب بکشانند.

 محیط های کارگری یکی از محملهای اصلی جریانات انحرافی است

 سردار ابوحمزه با اشاره به اینکه در طراحی دشمنان علیه نظام  محیط های کارگری یکی از محملهای اصلی جریانات انحرافی است افزود: کارگران باید پیام رسان این مسائل و مباحث در بدنه جامعه باشند و با هوشیاریو مراقبت اجازه استفاده دشمنان ازاین موقعیتها را ندهند.

 وی گفت: بنا بر دیدگاه شهید مطهری اولین آسیب به بدنه انقلاب اسلامی وجود جریانهای انحرافی است و نظام جمهوری اسلامی ایران در طول 33 سال انقلاب هشت جریان انحرافی را پشت سر گذاشته است.سردار ابو حمزه افزود: بررسی این جریانات نشان می دهد که هدف و استراتژیک در همه جریانات به طور هماهنگ به انحراف کشاندن نظام اسلام و براندازی حکومت اسلامی است  و فقط روش و تاکتیک آنها متفاوت است.


25 اردیبهشت ماه برگزار می‌شودهمایش ملی بازی‌های رایانه‌ای در اراک

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


سرپرست معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی از برگزاری همایش ملی بازیهای رایانهای در اراک خبر داد.

پیمان عینالقضاتی امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: این همایش 25 اردیبهشت ماه و با هدف معرفی بازیهای رایانهای برگزار میشود.

وی تصریح کرد: بدون شک بازیهای رایانهای بهترین ابزار برای توسعه فرهنگی هستند که باید از این ابزار  نهایت استفاده را برد.


سرپرست معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی با بیان اینکه برگزاری این جشنواره گامی مثبت و مؤثر در رشد و توسعه بازیهای رایانهای و آشنایی هر چه بیشتر کودکان و نوجوانان و حتی والدین با این رسانه جدید میشود خاطر نشان کرد: ایجاد بازیهای رایانهای بومی میتواند به عنوان سلاحی در برابر بازیهای غربی باشد که خانوادهها باید به این مهم توجه کنند.

عینالقضاتی افزود: یکی از ابزارهای جدید آموزشی استفاده از بازیهای رایانهای است که برنامهریزی برای استفاده مناسب از این ابزار از ضروریات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری کنگره ملی امام و جوانان با عنوان مبشر صبح در اراک خبر داد و گفت: این همایش از 12 تا 14 خرداد ماه به همت اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی برگزار میشود.

سرپرست معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی افزود: این کنگره با حضور دبیران تشکلهای اجتماعی و فرهنگی و جوانان منتخب سراسر کشور همزمان با ایام رحلت امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد
نخستین نمایشگاه هوشمند‌سازی مدارس استان مرکزی گشایش یافت

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


نخستین نمایشگاه تخصصی هوشمندسازی مدارس استان مرکزی بعد از ظهر امروز در سالن یادگار امام شهرستان اراک واقع در کوی رضوی گشایش یافت.

در راستای هوشمند سازی مدارس و اهتمام دستگاههایی اجرایی به امر هوشمند سازی مدارس نخستین نمایشگاه تخصصی هوشمند سازی مدارس در اراک گشایش یافت.

بر اساس این گزارش در این نمایشگاه که به همت اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی بر پا شد مدلی از مدرسه هوشمند شامل کلاس الکترونیکی، کارگاه رایانه هوشمند، اتاق مدیر و اتاق دبیران، اتاق تولید محتوی الکترونیکی، اتاق سرور و اتاق سمعی و بصری به صورت عملی در 40 غرفه پیادهسازی و ارائه شده است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: مدارس هوشمند نقش بسیار موثری در پژوهش گرایی و تغییر رویكرد از حافظه گرایی دارند.

ابوالقاسم نصرالهی  در ادامه گفت : پرورش نیروی انسانی متفكر و پژوهشگر یكی از ماموریتهای اصلی هوشمند سازی مدارس است كه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.ایجاد محیطی جذاب و پویا برای شكوفایی استعدادها و بروز خلاقیتهای فردی دانش آموزان، مشاركت در نظام ملی نوآوری آموزشی به منظور تحول در شیوه های یادگیری و یاددهی، ارتقاء سطح علمی و مهارت های معلمین، والدین و افراد جامعه و فراهم كردن انواع شیوه های آموزشی برای استعدادهای مختلف از جمله مواردی است كه در هوشمند سازی مدارس باید به آنها نگاه ویژه شود.

به گزارش خبرنگارهفته نامه صور

معاون سیاسی و امنیتی استاندارگفت: پایبندی به اصول اخلاقی، رعایت و احترام به قوانین و مقررات، بهبود مستمر و ارتقاء كیفیت مدارس، تحول تدریجی معماری مدرسه از دیگر مواردی است كه باید مورد توجه قرار گیرد.حركت از سمت نظام های سنتی آموزشی به سوی نظام های جدید فناوری آموزشی امری ضروری است.امروز ما روز به روز شاهد تحولات علمی كشور هستیم امید است توفقیات علمی این مرز و بوم، گسترش چشمگیرتری پیدا كند.امكانات و تجهیزات آموزشی قبل از انقلاب با پس از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و امروز سرعت یادگیری در جامعه، شتاب زیادی گرفته است

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش استان مركزی نیز در این مراسم گفت: هوشمند سازی مدارس، تحول عظیمی در یادگیری و تعلیم و تربیت دانش آموزان ایجاد می كند.

احمد عزیزآبادی افزود: مدرسه هوشمند سازمانی یادگیرنده است و در این مدارس نسلی خلاق و توانمند در عرصه های زندگی تربیت می شوند.

این نمایشگاه تا 14 اردیبهشت ماه جاری برای بازدید علاقهمندان برپا است.بر اساس طرح هوشمند سازی مدارس در ظرف سه سال یک هزار و 500 مدرسه استان مرکزی هوشمندسازی میشوند


منوچهر کاظمی رئیس شورای اسلامی شهر اراک شد

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


با برگزاری جلسه شورای شهر اراک و انتخابات سالیانه، منوچهر کاظمی به عنوان رئیس جدید شورای اسلامی شهر اراک منصوب شد.

منوچهر کاظمی رئیس جدید شورای اسلامی شهر اراک در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: در این جلسه غیر علنی، اشرف بهادری با پنج رای به عنوان نائب رئیس و فریبا آباقری نیز با همین تعداد رای به عنوان دبیر شورای اسلامی شهر اراک انتخاب شدند.

وی بیان داشت: سیدعلی قائم مقامی رئیس کمیسون بودجه، سیدعماد مولایی نسب کمیسیون عمران، فریبا آباقری کمیسون خدمات شهری، اشرف بهادری کمیسون فرهنگی، علی رجایی کمیسون نظارت و زینت السادات کریمی به عنوان رئیس کمیسون حقوقی انتخاب شدند و محمد حسن احمدی نیز رئیس شورای اسلامی شهرستان شد.

به گزارش  خبرنگارهفته نامه صور

رئیس شورای اسلامی شهر اراک اظهار داشت: سیدعلی قائم مقامی، اشرف بهادری و حسن احمدی به عنوان اعضای کمیسون ماده صد و زینت السادات کریمی نیز به عنوان عضو کمیسیون ماده 77 انتخاب شد.

گفتنی است سید عملاد مولایی نسب و منوچهر کاظمی در این انتخابات برای تصدی پست ریاست باهم به رقابت پرداختند که در پایان منوچهر کاظمی با پنج رای رییس شورای شهر اراک شد.

از حاشیه های این جلسه می توان به نبود رئیس اسبق یکی از ادوار شورای اسلامی شهر اراک به علت خلع عضویت دائم اشاره کرد که موجب برگزاری جلسه با هشت عضو شد.


همزمان با هفته جهانی نجوم صورت می‌گیردبرگزاری 20 برنامه توسط اعضای جامعه نجوم استان مرکزی

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


همزمان با آغاز هفته جهانی نجوم بیش از 20 برنامه در استان مرکزی توسط اعضای جامعه نجوم استان مرکزی برگزار میشود.

هماهنگ کننده روز نجوم در استان مرکزی گفت: در استان مرکزی با هماهنگی گروههای دانشگاهی و دانشآموزی و خصوصی بیش از 20برنامه همزمان با تمامی نقاط ایران برگزار میشود.

احمد الستی اظهار داشت: جامعه نجوم استان مرکزی به عنوان مرجع نجوم در سطح استان مرکزی برای تمامی ستاره شناسان و علاقهمندان به علم ستاره شناسی برنامههای سخنرانی، برگزاری همایش، رصدهای شبانه و کارگاههای نجومی، فعالیتهای گروههای نجومی استان برای رصدگران و ستاره شناسان استان مرکزی را در نظر گرفته است.


وی تصریح کرد: در انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک به مناسب هفته جهانی نجوم سمینار علمی تخصصی رویت هلال در این هفته برگزار خواهد شد همچنین به همین مناسبت از چهارم اردیبهشت ماه دوره آموزشی نجوم با حضور اساتید برتر آغاز شده و تا پایان هفته جهانی نجوم ادامه خواهد داشت.

هماهنگ کننده روز نجوم در استان مرکزی افزود: انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک با همکاری معاونت فرهنگی این دانشگاه کارگاه آموزش کار با ابزارآلات نجومی را برگزار خواهد کرد که شرکت در این دوره برای تمامی علاقهمندان و شهروندان اراکی آزاد و رایگان است.

الستی با بیان اینکه نشست نجوم در قرآن با حضور دکتر امیدیانی برگزار خواهد شد ادامه داد: تالار شریف دانشگاه آزاد اسلامی میزبان تمامی شرکت کنندگان و شهروندان ولایتمدار و قرآنپژوه خواهد بود و در این جلسه به تمامی شبهات علمی پاسخ داده خواهد شد.

وی گفت: به مناسبت روز نجوم انجمنهای نجوم در دانشگاه صنعتی اراک و دانشگاه اراک نیز با برگزاری همایش و سخنرانی در زمینه علوم ستاره شناسی این روز را در کنار تمامی دانشگاهیان و ستاره شناسان استان جشن گرفتند.

هماهنگ کننده روز نجوم در استان مرکزی اظهار داشت: دانشگاه اراک و دانشگاه صنعتی از پتانسیل بالقوه نجومی برخوردار است و جزو انجمنهای پیشتاز استان بودهاند.

الستی با اشاره به توان بالای ستاره شناسان در سطح استان افزود: در حال حاضر تمرکز اصلی ستاره شناسان بر روی دانشافزایی و بالا بردن سطح علمی شهروندان است که در این راستا تمامی گروههای نجومی استان تلاش قابل قبولی را انجام دادهاند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت مناسب دانشآموزان در سال گذشته  گفت: دانشآموزان استان مرکزی با حداقل امکانات بهترین مراسم نجومی استاندارد را برگزار کردند که خود گویای بالا رفتن سطح توان دانشآموزان از سال 87 است که این مسئله نیز همت و وحدت مسئولان ذیربط را در مورد نجوم دانشآموزی میطلبد.هفته جهانی نجوم از 8 اردیبهشت لغایت 15 اردیبهشت است.


همایش بزرگداشت هفته جهانی نجوم در اراك برگزار شد

 

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


مسوول انجمن ستاره شناسی استان مركزی گفت: همایش بزرگداشت هفته جهانی نجوم هفتم اردیبهشت ماه جاری به مدت دو روز در فرهنگسرای شهرداری اراك برگزار می شود.

علیرضا صمصامی گفت: این همایش با مشاركت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراك اداره كل ورزش و جوانان استان مركزی و این انجمن برگزار می شود.

وی بیان كرد: در این مراسم دو روزه ، برنامه نقد و بررسی اندیشه های پروفسور' استیون هاوكینگ' با معیارهای اسلامی و نجوم در قرآن برگزار می شود.


مسوول انجمن ستاره شناسی استان مركزی اضافه كرد: برپایی نمایشگاه تصاویر نجومی، رصد عمومی آسمان در شب و نقاشی نجومی كودكان از دیگر بربخش های مراسم بزرگداشت هفته جهانی نجوم در اراك است.

صمیمانی خاطر