اولین نشست خبری خبرنگاران باشهردار اراک درسال 1391

 

تغییر اساسی در چهره شهر اراک200 میلیارد

تومان اعتبار برای شهرداری اراک تصویب شد

 

شهردار اراک از تصویب بودجه 200 میلیون تومانی شهرداری اراک و سازمانهای تابعه آن و نسبت معکوس بودجه شهرداری در سال 91 خبر داد. سید مرتضی میری در جمع خبرنگاران استان مرکزی با بیان تصویب بودجه 200 میلیون تومانی برای شهرداری اراک در سال 91 افزود: از این میزان یکهزار و 200 میلیارد ریال اعتبار شهرداری و مابقی مربوط به سازمان های تابعه است.

شهرداراراک  گفت: در سال 91 برای سومین سال متوالی بودجه شهرداری نسبت معکوس دارد و 63 درصد اعتبارات عمرانی و37 درصد اعتبارات جاری است.

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی

شهرداراراک آقای میری درادامه گفت : با اشاره به اینکه در چند سال اخیر شهر اراک به کارگاه عمرانی تبدیل شده است افزود: امیدواریم در سال جاری با همکاری مسئولین و شهروندان و اجرای پروژه های عمرانی ویژه تغییر اساسی در چهره شهر اراک ایجاد کنیم.

شهردار اراک  گفت : برنامه هاو  پروژه‌های در دستور کار شهرداری در جهت توسعه شهر در سال جاری را ساخت و تجهیز ایستگاه آتش‌نشانی شماره 9 در شهرک الغدیر، احداث دو پایانه مسافربری شهری در مبدلهای شهر، احداث پایانه مسافربری دائمی میدان فراهان و سردشت، صدور پروانه‌های ساختمانی به صورت تمام مکانیزه، برپایی نمایشگاه‌های مختلف ، جشنواره های فرهنگی ورزشی و برگزاری جشن نیمه‌ شعبان و مبعث عنوان کرد.

سازماندهی صنوف مزاحم در شهرک ماشین وی ساماندهی صنوف مزاحم در شهرک ماشین و خریداری ۲۱ هکتار زمین  جهت ساماندهی صنوف مزاحم ،راه‌اندازی خانه فرهنگ، جدول‌گذاری و پیاده‌سازی، احداث چند تقاطع غیرهمسطح در میدان فراهان پشت مسجد سیدها، احداث زیرگذر بلوار مهارت، تکمیل بلوار پژوهش، راه‌اندازی موزه تنوع زیستی، تکمیل دیوار ساحلی شهر، ایجاد فضای سبز و محوطه‌سازی در حاشیه کمربندی شمالی، تکمیل پارک کوهسار را از دیگر اقدامات این شهرداری در سال 91 عنوان کرد.

میری با اشاره به اهمیت جمع‌آوری مکانیزه زباله و عدم موفقیت دراجرای طرح جمع‌آوری مکانیزه زباله در سال90گفت: در سال جاری به طور جدی این طرح در دستور کار شهرداری قرار دارد و شهرداری با خریداری 3 هزار و ۳۵۰ مخزن و ۵۹ دستگاه ماشین‌آلات مکانیزاسیون  این طرح را اجرا خواهد کرداتمام  پروژه های نیمه تمام در الویت کار مجموعه مدیریت شهری قرار دارد

میری درادامه گفت:عملیات اجرایی سه طرح پارکینگ طبقاتی میدان شورا، پارکینگ طبقاتی میدان شهدا و مجتمع تجاری گلستان( خانبلوکی) به سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال 90 آغاز شده است که اتمام این سه پروژه نیمه تمام در الویت کار مجموعه مدیریت شهری قرار دارد و با جدیت پیگیری می شود

وی با اشاره به اینکه سال 90 سال تحقق وعده ها بود افزود: دو طرح بزرگ تقاطع غیرهمسطح محیط زیست و میدان انقلاب شهر اراک در 25 اسفندماه سال گذشته به بهره برداری رسید که این طرح ها نقش بسیار موثری در کاهش ترافیک شهری دارند

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی

شهردار اراک افزود: توسعه فضای سبز و ایجاد 20 پارک محله ای، بهره برداری از المان های دفاع مقدس، بهره برداری از دفتر تسهیل گری محله رودکی، بهسازی و راه اندازی فرهنگسرای شهرداری، آغاز طرح تفکیک زباله از مبداء ،افتتاح ایستگاه شماره8 آتش نشانی شهرک ولیعصر (عج)، بهره برداری از پیست اسکیت شهرک معلم و پیست موتور سواری پارک شهید باهنر و افتتاح چهار جایگاه سوخت سی ان جی از دیگر اقدامات  شهرداری اراک در سال گذشته است

رسانه ها امنیت روانی را برای سرمایه گذاران ایجاد کنندوی با اشاره به اینکه رسانه نقش بسیار موثری در ایجاد امنیت روانی و تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری و اجرای پروژه ها دارنداظهارداشت:باید با رویکردجدید و یک نگاه مثبت ، دور اندیشانه و تعاملی  به سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای پروژه ها توجه کرد.

وی افزود: در راستای ایجاد سیاستهای تشویقی مقرر شده است در شهرداری دفتر VIP تشکیل و شرایط برای سرمایه گذاری در اراک برای سرمایه گذاران تسهیل گردد.شهردار اراک با تاکید بر اینکه شهرداری برای تغییر در شهر نیاز به کمک مسئولین ومردم دارد افزود: توسعه و آبادانی شهر در گروتعامل و مشارکت شهروندان است.شهردار: 69 میلیون و900 هزار مسافرتوسط اتوبوسرانی اراك جابه جا شدند.

شهردار اراك درادامه گفت گفت: 69 میلیون و 900 هزار مسافر سال گذشته توسط اتوبوسهای عمومی درون شهری در این شهر جابه جا شدند.

 سید مرتضی میری گفت : این میزان جابه جایی مسافر نسبت به سال 89، افزایش 65 درصدی را نشان می دهد.وی بیان كرد: استقبال مردم برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شهری روبه افزایش است و در این راستا ارتقاء كیفیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهری در دستور كار قرار دارد.شهردار اراك اضافه كرد: به طور میانگین سال گذشته، روزانه هر دستگاه اتوبوس واحد در شهر اراك، یكهزار و 302 مسافر را جابه جا كرد كه این مهم در سال 89، روزانه 983 نفر بوده است.میری تاكید كرد: اتوبوس های عمومی اتوبوسرانی اراك سال قبل 464 مورد حادثه رانندگی داشتند كه این امر نسبت به سال 89، كاهش 27 درصدی را نشان می دهد

وی یادآور شد: 33 هزار و 500 دستگاه خودرو نیز سال قبل در مركز معاینه فنی اراك، معاینه شدند كه این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل، 15 درصد افزایش یافته است.شهردار اراك اضافه كرد: 11 هزار و 303 كودك شهرستان اراك سال قبل در پارك ترافیك، آموزشهای لازم را فرا گرفتند كه این رقم در سال 89، هشت هزار و 464 نفر بوده است


برترين‌هاي هفتمين دوره مسابقات بين‌المللي ربوكاپ آزاد ايران معرفي شدند

مقام سوم آموزشكده فني و حرفه‌‌يي سما اراك در ليگ ربات‌هاي مين‌ياب دستي

هفتمين دوره مسابقات بين‌المللي ربوكاپ آزاد ايران، عصر شنبه با معرفي و تقدير از تيم‌هاي برتر ليگ‌هاي مختلف اين مسابقات پايان يافت.


به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


 در اين مسابقات كه به طور رسمي از روز پنج شنبه در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار شد، بيش از 320 تیم از ايران و حدود 35 تيم از 13 كشور خارجي در 19 ليگ به رقابت پرداختند.

در پايان اين رقابت‌ها در ليگ ربات‌هاي مين‌ياب دستي هم، Yrs از دانشگاه آزاد اسلامي واحد يزد اول شد، Aram از دانشگاه آزاد اسلامي واحد مجلسي، دوم شد و مقام سوم مشتركاً به تيم سفير سما اراك 2 از آموزشكده فني و حرفه‌‌يي سما اراك و البرز از هواصنعت ايرانيان رسيد.


امداد و نجات هوایی استان مرکزی راه اندازی شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی از آغاز طرح

امداد و نجات هوایی این جمعیت به مناسبت ایام نوروز خبر

داد.

 

به گزارش خبرنگار هفته نامه صور: امید ترابی گودرزی


مرتضی سلیمی با اعلام راه اندازی سامانه امداد و نجات هوایی استان مرکزی ویژه نوروز افزود: یک بالگرد به همراه یک تیم شامل پزشک، داوطلب، امدادگر و تجهیزات کامل امدادی در این استان مستقر شده و تا 10 فروردین ماه جاری آماده امدادرسانی و انتقال سریعتر مصدومان از مکان های صعب العبور به مراکز درمانی است.وی در ادامه گفت: جمعیت هلال احمر این استان در ایام نوروز سال 90، هفت پرواز هوایی داشت و در امر امدادرسانی هوایی جزو موفق ترین استان ها بود.مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی ادامه داد: طرح ملی امداد و نجات نوروزی جمعیت هلال احمر این استان از 26 اسفندماه گذشته آغاز و تا 14 فروردین ماه جاری ادامه دارد.

سلیمی اظهار کرد: در طرح امداد جاده ای این جمعیت در استان نیز، 10 تیم ثابت، شش تیم سیار و دو پست موقت در "گردنه گیان" و "ابراهیم آباد" به مردم خدمات ارائه می دهند

وی در ادامه  گفت :  دوازدهمین طرح ملی راهنمایی مسافرین نوروزی این استان از 28 اسفندماه سال گذشته آغاز شده و تا 14 فروردین ماه جاری ادامه دارد. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی اضافه کرد: در این طرح، 23 پست فعالیت دارند که فعالیت دو پست آن در اراک به صورت شبانه روزی و فعالیت و ارائه خدمات بقیه پست ها از ساعت هشت تا 20 است


سال 1391 مبارک باد

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت آیت الله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پيامي به مناسبت حلول سال 91، مجاهدت اقتصادی و حضور جهادگونه ملت ایران در عرصههای اقتصادی را یک ضرورت دانستند و فرمودند: بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏‌ى تولید ملی است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی برنامهریزی درست مسئولان بتواند مشکل تولید داخلی را حل کند بدون تردید بر چالشهایی که دشمن ایجاد میکند غلبه خواهد کرد.

 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  فرمودند :  با دعوت از همه دست اندرکاران اقتصادی و آحاد ملت برای حرکت به سوی رونق تولید داخلی در سال جدید تولیدملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی را به عنوان شعار سال ۹۱ معرفی کردند.

متن كامل پيام به شرح زیر است:

 بسم ‏اللَّه ‏الرّحمن ‏الرّحيم‏

 يا مقلّب القلوب و الأبصار يا مدبّر اللّيل و النّهار يا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الى احسن الحال.

 اللّهمّ كن لوليّك الحجّة بن الحسن صلواتك عليه و على ءابائه فى هذه السّاعة و فى كلّ ساعة وليّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتّى تسكنه ارضك طوعا و تمتّعه فيها طويلا.

 اللّهمّ اعطه فى نفسه و ذريّته و شيعته و رعيّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جميع اهل الدّنيا ما تقرّ به عينه و تسرّ به نفسه.

 تبريك عرض مي‌كنم عيد نوروز و فرا رسيدن سال نو را به همه‏‌ى هم ‏ميهنان عزيز در سراسر كشور، و به همه‌ى ايرانيانى كه در هر نقطه‌اى از دنيا سكونت دارند، و به همه‌ى ملت‌هائى كه عيد نوروز را گرامى مي‌دارند؛ بالخصوص تبريك عرض مي‌كنم به خانواده‏‌هاى عزيز شهيدان، به جانبازان، به خانواده‏‌هايشان، به همه‌ى ايثارگران، به همه‏‌ى فعالان عرصه‏‌هاى مختلف. آرزو مي‌كنم و دعا مي‌كنم كه خداوند متعال براى ملت ايران بهروزى، شادى، نشاط و دلِ خوش در اين سال جديد مقدر بفرمايد و بدخواهان اين ملت را در اهداف‌شان، در تلاش‌هاشان ان‏‌شاءاللَّه ناكام كند.

 سالى كه گذشت - سال 90 - يكى از سال‌هاى پرحادثه در سطح جهان و در منطقه و در كشور ما بود. آنچه كه در مجموع انسان مشاهده مي‌كند، اين است كه اين حوادث بر روى هم به سود ملت ايران و در راه كمك به هدف‌هاى آن، تمام شده است. آن كسانى كه اهداف بدخواهانه‌اى درباره‌ى ملت ايران و ايران و ايرانى در سر مي‌پرورانند، در كشورهاى غربى دچار مشكلات گوناگون هستند. در سطح منطقه، ملت‌هائى كه جمهورى اسلامى از آنها همواره حمايت كرده است، به هدف‌هاى بزرگى دست پيدا كرده‏‌اند؛ ديكتاتورهائى به زير كشيده شدند؛ قانون‌هاى اساسىِ مبتنى بر اسلام در كشورهائى تصويب شد؛ دشمن درجه‏‌ى يك امت اسلامى و ملت ايران - يعنى رژيم صهيونيستى - در محاصره قرار گرفت. در داخل كشور، به معناى حقيقى كلمه، سال 90، سال بروز اقتدار ملت ايران بود. در جنبه‌ى سياسى، ملت ايران در اين سال، چه در راهپيمائى بيست و دوى بهمن، چه در انتخابات دوازدهم اسفند، آن‌چنان حضورى از خود نشان داد و آن‌چنان شاخصى را براى اقتدار ملى در تاريخ منطقه ثبت كرد كه نظير آن را در گذشته كمتر داشتيم.

 با وجود اين ‏همه دشمنى، اين‏ همه تبليغات، اين‏ همه تهاجم‌هاى خصمانه و بدخواهانه، ملت ايران در طول اين سال، با همه‌ى وجود توانست حضور خود را در صحنه، نشاط خود را، آمادگى خود را در عرصه‌هاى گوناگون علمى و اجتماعى و سياسى و اقتصادى نشان بدهد و اثبات كند. بحمداللَّه سالى بود كه با همه‌ى سختى‌ها، داراى دستاوردهاى بزرگى بود. هم‌چنان كه قبلاً عرض شده است، شرائط، شرائط بدر و خيبر بود؛ يعنى شرائط قبول چالش‌ها و دشواري‌ها و غلبه‏‌ى بر آنها.

 همان طورى كه اولِ سال گذشته اعلام شد، سال 90، سال جهاداقتصادى بود. اگرچه هوشمندان و آگاهان مي‌دانستند كه اين نام و اين جهت‌گيرى و شعار براى سال 90 يك امر لازم است، اما بعد تلاش‌هاى دشمنان در اين سال هم همين را اثبات كرد و نشان داد. دشمنان ما از اوائل سال، حركت خصمانه‏‌ى خودشان را در عرصه‌ى اقتصادى نسبت به ملت ايران آغاز كردند؛ اما ملت ايران، مسئولين، آحاد مردم، دستگاه‏‌هاى مختلف، با تدبيرهاى هوشمندانه‌اى توانستند با اين تحريم‌ها مقابله كنند و مواجهه‏‌ى آنها تا حدود زيادى توانست اثر اين تحريم‌ها را خنثى كند و حربه‏‌ى دشمن را كُند كند.

 سال 90، سال فعاليت‌هاى بزرگ علمى بود؛ كه من ان‏‌شاءاللَّه در فرصت سخنرانى، برخى از پيشرفت‌هاى علمى و اقتصادى و تلاش‌هاى گوناگون را براى ملت عزيزمان شرح خواهم داد. سال 90 سالى بود پر چالش، و سالى بود پر نشاط، و سالى بود كه ملت ايران به فضل الهى توانست بر چالش‌هاى موجود غلبه كند.

 ما امسال سال ديگرى را در پيش داريم كه به اميد خدا و با توكل بر پروردگار، باز ملت ايران با فعاليت خود، با تلاش خود، با هوشمندى خود در اين سال خواهد توانست پيشرفت‌هاى زيادى را براى خود به ارمغان بياورد. به تشخيص من، بر طبق گزارش‌ها و مشاوره‌ى با افراد مطلع و آگاه، به اين نتيجه مي‌رسيم كه عرصه‏‌ى چالش مهم در همين سال جارى - كه اين سال، امروز و از اين ساعت شروع مي‌شود - عرصه ‏ى اقتصادى است. جهاد اقتصادى چيزى نيست كه تمام‏ شدنى باشد. مجاهدت اقتصادى، حضور جهادگونه در عرصه‏هاى اقتصادى، براى ملت ايران يك ضرورت است.

 من امسال تقسيم مي‌كنم مسائل مربوط به جهاد اقتصادى را. يك بخش مهم از مسائل اقتصادى برمي‌گردد به مسئله‏‌ى توليد داخلى. اگر به توفيق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله‌ى توليد داخلى را، آن‌چنان كه شايسته‏‌ى آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‏‌اى از تلاش‌هاى دشمن ناكام خواهد ماند. پس بخش مهمى از جهاد اقتصادى، مسئله‌ى توليد ملى است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و كمك مسئولان، با برنامه‏‌ريزىِ درست بتواند مشكل توليد داخلى را حل كند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالش‌هائى كه دشمن آن را فراهم كرده است، غلبه‏‌ى كامل و جدى پيدا خواهد كرد. بنابراين مسئله‌ى توليد ملى، مسئله‏‌ى مهمى است.

 اگر ما توانستيم توليد داخلى را رونق ببخشيم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‏‌ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقيقى كلمه استحكام پيدا خواهد كرد. اينجاست كه دشمن با مشاهده‌ى اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتى دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ى دشمن، كيد دشمن هم تمام خواهد شد.

 بنابراين همه‏‌ى مسئولين كشور، همه‌ى دست‏‌اندركاران عرصه‏‌ى اقتصادى و همه‏‌ى مردم عزيزمان را دعوت مي‌كنم به اين كه امسال را سال رونق توليد داخلى قرار بدهند. بنابراين شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‏ ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‏‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‏‌پذير خواهد شد. سهم دولت در اين كار، پشتيبانى از توليدات داخلىِ صنعتى و كشاورزى است. سهم سرمايه‌داران و كارگران، تقويت چرخه‏‌ى توليد و اتقان در كار توليد است. و سهم مردم - كه به نظر من از همه‌ى اينها مهم‌تر است - مصرف توليدات داخلى است. ما بايد عادت كنيم، براى خودمان فرهنگ كنيم، براى خودمان يك فريضه بدانيم كه هر كالائى كه مشابه داخلى آن وجود دارد و توليد داخلى متوجه به آن است، آن كالا را از توليد داخلى مصرف كنيم و از مصرف توليدات خارجى بجد پرهيز كنيم؛ در همه‌ى زمينه‌ها: زمينه‌هاى مصارف روزمرّه و زمينه‌هاى عمده‌تر و مهم‌تر. بنابراين ما اميدوار هستيم كه با اين گرايش، با اين جهت‌گيرى و رويكرد، ملت ايران در سال 91 هم بتواند بر توطئه‏‌ى دشمنان، بر كيد و مكر بدخواهان در زمينه‌ى اقتصادى فائق بيايد.

از خداوند متعال درخواست مي‌كنيم كه ملت ايران را در اين صحنه و در همه‏‌ى صحنه‏‌ها موفق و مؤيد بدارد. روح امام بزرگوار را شاد و از ما راضى كند. ارواح طيبه‏ى شهيدان عزيز ما را با اوليائشان محشور فرمايد.

 والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‏


بهار 1391 مبارک باد


گزارش تخلف
بعدی